مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ترکمتر (تورک متر) اصطلاح رایج برای نامبردن از آچار تورک رنچ (Torque Wrench) در صنعت کشورمان است. اگر شما به دنبال خرید ترکمتر هستید و نمونه های خارجی را می خواهید بررسی کنید باید به جای ترکمتر از  کلمه تورک رنچ (Torque Wrench) استفاده کنید.

ترکمتر یا تورک رنچ چیست؟

ترکمتر که در اصل همان تورک رنچ است ، به معنی آچاری است که برای باز و بسته کردن مهره ها از پیچ از نیروی گشتاور (کلمه torque در انگلیسی به معنی گشتاور است) استفاده می کند. ترکمتر ها نیز مانند بولت تنشنرها برای باز و بسته کردن پیچ ها در صنعت به کار می روند هر چند این دو تفاوت های مختلفی به خصوص در نحوه نصب روی پیچ و مهره با یکدیگر دارند.

نحوه کار ترکمتر چگونه است؟

اول باید این نکته را توضیح دهیم ترکمتر برای بستن پیچ و مهره و محکم کردنن ۲ قطعه به یکدیگر به کار گرفته می شود اما برای آنکه بتوان مهره را بر سر پیچ محکم نگه داشت ترکمتر از ویژگی ذاتی مهره بهره می برد. این ویژگی ذاتی آن است که پیچ ها به گونه ای طراحی شده اند که مقدار اندکی کشیده (stretch) شوند تا این کشیدگی نقش اصلی را در محکم شدن اتصالات (joints) به یکدیگر ایفا کند. قابلیت ارتجاعی (elasticity) مواد سازنده پیچ ها باعث می شود که پیچ به صورت پیوسته تمایل داشته باشند که به حالت اولیه خود یعنی حالتی که کشیده نشده اند باز گردند.

اما این موضوع چه ارتباطی با ترکمتر دارد؟

ترکمتر در زمان محکم کردن پیچ ها با بهره گیری از قابلیت ارتجاعی اندک آن نیروش پیچشی (گشتاور) را به پیچ اعمال می کند که این اعمال این نیرو و وجود شیار های درون مهره و بیرون پیچ باعث کشیده شدن پیچ و آزاد سازی مهره برای بستن یا باز کردن می شود. زمانی که مهره در سر پیچ با نیروی مورد نیاز سفت شد و با برداشتن نیروی اعمال شده توسط پمپ پیچ با توجه به خصوصیت ذاتی خود که تمایل به بازگشت به حالت اولیه خود دارد اتصال را به گشتاور اعمال شده محکم می کند.

 

روش تورک به صورت بسیار غیر مستفیم به کار گیرنده Tensioning است .تورک رنچ ها (ترکمتر) کشیدگی در پیچ را با اعمال نیروی چرخشی (گشتاور) ایجاد می کنند.در زمانی که نیروی چرخشی به مهره اعمال می شود رزوه مهره پیچ باعث tension  یا افزایش طول پیچ می شود.

 

ترکمتر یا تورک رنچ را از کجا تهیه کنیم؟

ما در اطلس بنیان عرضه کننده ترکمتر های هیدرولیک آلمانی و باکیفیت برند ITH هستیم. در زیر مدل مختلف این ترکمتر ها را می توانید مشاهده کنید.

  • آچارهای هیدرولیک سریع با سیستم ورود و خروج روغن ( 2 شلنگ )

 

           مدل D-Flex

          مدل CX

  • آچارهای هیدرولیک تک شلنگ

 

           مدل DKS

           مدل DRS

اطلاعات تماس

تهران، خ اسد آبادی ، خیابان پانزدهم ، پلاک 40 و 38 طبقه 5 واحد 19

  • ایمیل: contact@atlasbonyan.com
  • تلفن: 88722764-021
  • فکس: 88722374-021
© کپی رایت 1398 . تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت اطلس بنیان است

جستجو