برش سرد لوله چیست؟

برش سرد لوله

برش سرد چیست؟

همانطور که از نام برش سرد پیداست فرآیندی که در آن از حرارت برای برش استفاده نشود برش سرد محسوب می شود.

 

چرا استفاده از برش سرد؟

حوادث ناگوار پیاپی در فرآیند برش حرارتی لوله باعث بوجود آمدن برش سرد لوله شده است تا بتواند میزان ایمنی تعمیرات خط لوله ها را بهبود بخشد.

عامل اصلی در وقوع این حوادث ناگوار حضور هیدروکربن ها (بلوک پایه سازنده انرژی) در خطوط لوله است که باعث بوجود آمدن خطرهای احتمالی در هنگام تعمیر، اصلاح و استقرار خطوط لوله است.

ماشین های برش سرد به این منظور طراحی شده تا خطرات بوجود آمده از برش با حرارت را برطرف کنند و باتوجه به ایمنی ذاتی خود مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد ماشین های برش سرد لوله بر اساس الویت های زیر است:

 • ایمنی: الویت نخست و سنجه اصلی که قبل از طراحی هر پروژه خط لوله ای در نظر گرفته شود. این مورد شامل اپراتور های که با ابزار در حال کار هستند و همچنین محصولی که از طریق خط لوله منتقل می شود است.
 • زمان: زمان یک فاکتور حیاتی در تعمیر خطوط لوله است. این فاکتور از آن جهت حیاتی است که شما مسئول تامین آب، گاز و سایر محصولات زیربنایی برای جامعه هستید.
 • هزینه: همیشه بودجه مشخصی وجود دارد که باید فرآیند با بهره گیری از آن انجام شود. بنابراین همزمان با حفظ ایمنی و ذخیر زمان فرآیند باید با هزینه معقول انجام شود.

 

مزایای برش سرد لوله:

   

تصویر 1برش بدون HAZ

تصویر 2 HAZ های ناخواسته (در محل های حرارت دیده)

 • بوجود نیامدن HAZ
  یک مزیت بزرگ برش سرد لوله نسبت به برش با شعله بوجود نیامدن HAZ(Heat Affected Zone) است.HAZ زمانی رخ می دهد که دمای بسیار شدید حاصل از مشعل های پلاسما یا استیلن به لوله اعمال می شود. این خود باعث تغییر در ساختار ملکولی فلز می شود و معمولا اثر مخربی دارد.
 • بی نیازی از تمیز کاری و سنگ زنی
  برش با مشعل نیازمند مرحله دومی نیز هست که با فرآیند دستی لوله را می سایند تا برای جوشکاری آماده شود. که این یک فرآیند سخت ،پرمشقت و زمان بر است که شامل تزریق گاز نیتروژن برای جلوگیری از احتراق می شود.
  حذف این مراحل موجب صرفه جویی زیادی در زمان، هزینه و نیروی کار می شود.
 • روشی سریع است
  همانطور که پیش تر اشاره کردیم زمان یک فاکتور حیاتی در تعمیر خطوط لوله به حساب می آید. با توجه به نگرانی های زیست محیطی و تجربه های قبلی که نشان دهنده سریع تر عمل کردن برای رفع نشتی مضر برای محیط زیست بهتر است.
  این بدان معنا است که هر ابزاری که بتواند وظیفه خود را سریعتر انجام دهد برای تجهیز بهتر است.
 • ایمن
  خطرات ناشی از استفاده شعله باز مشعل گازی برطرف می شود و همچنین آلودگی های هوایی حاصل از سوختن شعله مشعل که مضر برای اپراتورها و محیط زیست هست نیز بوجود نمی آیند.

 

ماشین های برش سرد لوله

همانطور که توضیح دادیم بهره گیری از ماشین های برش سرد لوله ایمنی، کاهش زمان انجام فرآیند و صرفه جویی در هزینه را به همراه دارد.

ماشین های برش سرد لوله برای رنج 2 تا 48 اینچ (76 میلی متر تا 1219 میلی متر) و ضخامت دیواره تا 80 میلی متر قابل استفاده هستند.

ماشین های ساخت دوتکه Split Frame را می توان بر روی لوله های ۲ سر بسته  نیز نصب کرد

برای اطلاعات بیشتر درباره این ماشین ها لطفا به صفحه ماشین های برش سرد لوله DWT رجوع بفرمایید.

 

منابع:
https://www.sfiorbimax.com.au/blogs/articles/cold-cutting-the-hot-technology

https://www.dwt-pipetools.com/en/pipe-cutting-beveling/pipe-cold-cutting/pipe-cold-cutting-machine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.